Skocz do zawartości
0

Poradnik dotyczący odgrywania z Ratownikami stanu zagrożenia zdrowia bądź życia.

qapel

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

Dzisiaj postanowiłem pokrótce objaśnić co ciekawego można odegrać z Paramedicami (bądź EMT/AEMT) w chwili kiedy odgrywamy osobę poszkodowaną. Do napisania materiału skłoniły mnie obserwacje gry osób na wielu serwerach, wiele nowych i starszych graczy miało problem z odgrywaniem akcji RP z LSFD/EMS po otrzymaniu BW. Mój wpis podzieliłem na posegregowane punkty, tak aby do materiału można było sobie zajrzeć, bez długiego szukania odpowiedzi.

1. Przyjazd służb ratowniczych na miejsce.

Po przyjeździe na miejsce ratownicy odegrają wyjmowanie sprzętu medycznego i do was podejdą, ratownicy na pewno byliby wdzięczni, gdyby po ujrzeniu ich napisalibyście na /do: jak jesteście ułożeni, jakie obrażenia zewnętrzne możemy zauważyć i czy Wasza skóra jest sina, opuchnięta, etc. Jeśli opiszecie to dokładnie, pozwoli to nam na odegranie bardzo dobrej akcji RP z której i ratownicy, i wy będziecie zadowoleni. Następnie zostanie sprawdzona wasza przytomność oraz parametry życiowe.

2. Parametry życiowe.

Po odegraniu waszego ułożenia, jeden z ratowników założy wam pulsoksymetr, bądź inne urządzenie, które mierzy wasz puls oraz waszą saturację. Norma saturacji mieści się w zakresie: 95 - 99, natomiast puls: 60 - 99, zależnie od waszych parametrów życiowych ciąg dalszy badań i wykonywanych czynności ratowniczych będzie inny. Badania jakie mogą wam zostać wykonane to: pomiar ilości oddechów na 10 sekund, badanie urazowe,  EKG, pomiar temperatury ciała, pomiar ciśnienia tętniczego, osłuchanie klatki piersiowej. Poniżej opiszę jak odpowiadać na pytania Paramedyków na pewne pytania na /do.

Pomiar ilości oddechów

Ratownik po ułożeniu was na plecy, udrożni wam drogi oddechowe i sprawdzi waszą częstotliwość oddechów i czy oddech nie ma dziwnego zapachu oraz nie słyszy żadnego gwizdania, "furczenia", etc. Normą oddechów jest: 2:10 lub 1:10, natomiast w normie żaden niepokojący dźwięk z płuc nie powinien się wydobywać. Od zapachu waszego oddechu zależy co piła i spożywała oraz na co Wasza postać choruje, przykładowo w wypadku zatrucia alkoholowego bądź cukrzycy, wasz oddech będzie miał zapach acetonu. (alkoholu)

Badanie urazowe

Gdy, wasz stan zostanie uznany jako stabilny i oddychacie, jeden z ratowników zapewne dokona badania ciągłości waszych kości, czyli sprawdzi czy na wysokości większości kości nie doszło do żadnego urazu, tj. złamanie, zwichnięcie, ‘wybicie’ kości ze stawu.

EKG
Jest to badanie rytmu serca, a dokładniej zapis aktywności elektrycznej serca. Rytmów wyróżniamy wiele, a ratownik wykonujący to badanie zada wam kilka, bądź kilkadziesiąt pytań odnośnie otrzymanego wyniku. Poniżej przedstawię najczęstsze pytania i co zmienia wasza odpowiedź;

Czy rytm serca jest zatokowy?/Czy rytm serca jest prawidłowy?
Pytanie to ma za zadanie sprawdzić, czy was rytm serca jest prawidłowy. Odpowiedź "tak" - prawidłowy, odpowiedź "nie" - nieprawidłowy.

Czy rytm serca jest defibrylowalny?
Pytanie to zawęża nam ilość zadawanych Wam pytań - rytmów defibrylowalnych mamy 2, natomiast nieprawidłowych niedefibrylowanych powodujących nieprzytomność mamy trochę więcej. Każda z odpowiedzi prowadzi do dalszych pytań, jednakże zazwyczaj podobnych.

Jaki rytm serca odczytał ratownik?
W zależności od tego czy odegracie rytm jakim jest trzepotanie przedsionków, migotanie komór, etc. to powinniście odpowiedzieć na to pytanie, jeśli nie wiecie co odpowiedzieć wystarczy pamiętać, że rytmami nie defibrylowalnymi m. in. są: zawał serca i asystolia, natomiast zdatnymi do defibrylacji są m. in. migotanie komór i częstoskurcz komorowy.

Pytań zadanych może zostać więcej, lecz będą to zazwyczaj pytania tak/nie, a w razie czego ratownik poinstruuje Was na czacie OOC co może powodować jaka odpowiedź.

Pomiar temperatury ciała
Ratownik z użyciem termometru, może zmierzyć waszą temperaturę głęboką ciała, badanie polega na przyklejeniu sondy i pomiarze temperatury. Jaka jest temperatura głęboka ciała człowieka, chyba każdy wie (36,6 st. celsjusza).

Pomiar ciśnienia tętniczego.
Ciśnienie tętnicze zmierzone wam zostanie z użyciem rękawa zakładanego na przedramię. Norma ciśnienia tętniczego to: 120 - 135 mm Hg / 80 - 90 mm Hg. Jeśli wasz rytm serca jest nieprawidłowy i nie oddychacie (jeśli rytmem serca jest przykładowo migotanie komór), to ciśnieniomierz lub inne urządzenie pomiarowe powinno wskazać “--/--”

Osłuchanie klatki piersiowej/Pukanie w klatkę piersiową

Ratownik, niekiedy osłucha wasze szmery sercowe oraz płucne przykładając słuchawkę stetoskopu do Waszej klatki piersiowej i nasłuchując. Zadane zostaną Wam pytania na /do, tj. "Czy szmery sercowe i oddechowe są prawidłowe", lub "Czy wykrył nieprawidłowość związaną z [nazwa choroby]". W klatkę piersiową ratownik może wam 'popukać' w celu wykluczenia istnienia odmy prężnej, która polega na przebiciu płuc bez przebicia klatki piersiowej. W takim wypadku zadane zostanie wam na /do pytanie: "Czy dźwięk dobiegający z klatki piersiowej jest bębenkowy?", w normie nie jest on bębenkowy.

3. Zakończenie
W materiale nie wymieniłem wszystkich badań i wszystkiego co może z wami odegrać ratownik, jednakże ta wiedza jest wystarczająca, aby grać RP “na poziomie”. Jeśli macie jakieś pytania to je śmiało zadajcie, a ja bądź ktoś kto się na tym zna udzieli wam odpowiedzi. Mam nadzieję, że kiedyś zobaczymy się w gierce i przyjdzie nam odegrać naprawdę fajną akcję.

Edytowane przez qapel
Poprawki merytoryczne
  • Lubię to! 2
  • Uwielbiam! 12

• CEO

No jestem pod wrażeniem. To, co zrobiłeś @qapel to idealny przykład, że da się zrobić dobry poradnik bez grafiki, czysta sensowna treść, która wspomoże nowych graczy, który zechcą pójść w stronę odgrywania medyków, a takich osób jest niestety mało.

Temat podpinam do góry kategorii, dodatkowo chciałbym wynagrodzić twoje starania więc na zachętę przyznaję Ci 2100 punktów CryptoCash, które będziesz mógł wymienić np. na 30 dni konta premium lub inne usługi, które będą dostępne w naszym sklepie premium.

• Uwielbiam! 3

11 godzin temu, Mazurek napisał:

No jestem pod wrażeniem. To, co zrobiłeś @qapel to idealny przykład, że da się zrobić dobry poradnik bez grafiki, czysta sensowna treść, która wspomoże nowych graczy, który zechcą pójść w stronę odgrywania medyków, a takich osób jest niestety mało.

Temat podpinam do góry kategorii, dodatkowo chciałbym wynagrodzić twoje starania więc na zachętę przyznaję Ci 2100 punktów CryptoCash, które będziesz mógł wymienić np. na 30 dni konta premium lub inne usługi, które będą dostępne w naszym sklepie premium.

Hej, 
Poradnik miał pełnić funkcję poradnika dla graczy, jednakże wspomniałem w nim trochę o medycynie, co było konieczne i mogło pełnić funkcję autopromocji do bycia "medykiem". Dziękować za poradnik należy nie tylko mi, a całej frakcji w jakiej byłem i jestem (LSFD) za kształcenie takich graczy o ogromnej wiedzy. Mimo wszystko dziękuję za wynagrodzenie mojej pracy w taki sposób. 

• Uwielbiam! 2

• CEO
Godzinę temu, qapel napisał:

Hej, 
Poradnik miał pełnić funkcję poradnika dla graczy, jednakże wspomniałem w nim trochę o medycynie, co było konieczne i mogło pełnić funkcję autopromocji do bycia "medykiem". Dziękować za poradnik należy nie tylko mi, a całej frakcji w jakiej byłem i jestem (LSFD) za kształcenie takich graczy o ogromnej wiedzy. Mimo wszystko dziękuję za wynagrodzenie mojej pracy w taki sposób. 

I oby tak dalej 💪

• Lubię to! 1
  • Uwielbiam! 1

• 3 tyg. później...
W dniu 21.11.2020 o 14:41, qapel napisał:

Oczywiście, że EKG LBBB wykaże, ale bez dodatkowych badań kardiologicznych to nie do zdiagnozowania jest LBBB 🙂

Diagnozą LBBB jest zapis EKG. Jako tako bloku lewej odnogi pęczka Hisa nie da się zdiagnozować i leczyć. Tutaj trzeba zdiagnozować chorobę podstawową, która go spowodowała. Sam LBBB gdy nie występuje po raz pierwszy w zapisie EKG nie jest groźny, ludzie z tym żyją latami.

Plus za poradnik chociaż trochę błędów w nim jest, dla kogoś kto w ogólnie nie ogarnia tematu jaki jest grany we frakcjach medycznych wystarczający. Gdybyś chciał poznać zawarte błędy w waszym poradniku, to zapraszam na PW. Duży plus za chęci i po części ogarnięcie tematu.

Edytowane przez Bagin
  • Uwielbiam! 3

Godzinę temu, Bagin napisał:

Diagnozą LBBB jest zapis EKG. Jako tako bloku lewej odnogi pęczka Hisa nie da się zdiagnozować i leczyć. Tutaj trzeba zdiagnozować chorobę podstawową, która go spowodowała. Sam LBBB gdy nie występuje po raz pierwszy w zapisie EKG nie jest groźny, ludzie z tym żyją latami.

Plus za poradnik chociaż trochę błędów w nim jest, dla kogoś kto w ogólnie nie ogarnia tematu jaki jest grany we frakcjach medycznych wystarczający. Gdybyś chciał poznać zawarte błędy w waszym poradniku, to zapraszam na PW. Duży plus za chęci i po części ogarnięcie tematu.

Hej, błędów w poradniku jestem świadom - wynikają one z uproszczeń. Odnośnie LBBB - widoczne jest to w zapisie EKG, lecz zaleca się stosować dodatkowe badania diagnostyczne, lecz dzięki za czujność. Wielkie dzięki za zwrócenie uwagi na błędy i chwała Tobie za chęci do analizy i sprawdzania wiarygodności moich wypowiedzi, zamiast opierać się na autorytecie (błąd poznawczy).

1 godzinę temu, qapel napisał:

Hej, błędów w poradniku jestem świadom - wynikają one z uproszczeń. Odnośnie LBBB - widoczne jest to w zapisie EKG, lecz zaleca się stosować dodatkowe badania diagnostyczne, lecz dzięki za czujność. Wielkie dzięki za zwrócenie uwagi na błędy i chwała Tobie za chęci do analizy i sprawdzania wiarygodności moich wypowiedzi, zamiast opierać się na autorytecie (błąd poznawczy).

Spoko, zawsze czytam takie tematy ze względu na wykonywany zawód, by ktoś nie wprowadzał ludzi w błąd. Odpowiedziałem tam na twoim PW bardziej treściwie. Propsuję mimo wszystko za chęci uczenia innych.

• Lubię to! 3